Neodymium magnet Ø 3mm x 8mm - Strong disc magnet - N42 super magnet - High holding force up to 354g
Standardversand
Schnelle Lieferung: 1–3 Werktage
🔁 Rückgabe: 100 Tage Rückgaberecht – einfach & unkompliziert.
Compact. Powerful. Versatile. – Neodymium magnet 3x8 mm
The Neodymium magnet 3x8 mm in high quality N42 magnetization united strong adhesive force with minimal size. Thanks to its disc shape This is suitable Super magnet ideal for Precision applications in industry, Craftsmanship, Model making and HouseholdWith a Holding force Weighing approximately 354 g despite its compact dimensions, it is a small powerhouse for demanding applications.
Product advantages at a glance
Strong holding power
N42 neodymium ensures reliable magnetic performance.
Compact design
Ideal for small installation spaces, DIY projects & model making.
Durable coating
Triple nickel plating (Ni-Cu-Ni) protects against corrosion.
Wide range of applications
For wood, metal, plastic & more.
heat resistant
Operating temperature up to 80 °C.
Technical specifications
| Dimensions: | Ø 3 mm x 8 mm |
| Form: | disc magnet |
| Material: | NdFeB (Neodymium-Iron-Boron) |
| Magnetization: | N42 – axial (parallel to height) |
| Coating: | Nickel-Copper-Nickel (Ni-Cu-Ni) |
| Colour: | Silver colored |
| Weight: | approx. 0.42 g |
| Adhesive force: | approx. 354 g |
| Tolerance: | ± 0,1 mm |
| Max. Temperature: | 80 °C |